Základní škola a Mateřská škola Jestřebí, příspěvková organizace
Říjen v naší škole

Říjen v naší škole

1. 11. 2022Lucie Červenková

Říjen jsme odstartovali Bramborovou olympiádou a skončili projektovým dnem Vznik ČSR.

Měsíc říjen u nás ve škole odstartovala Bramborová olympiáda v družině. Děti soutěžily v bramborových disciplínách, jako je hod bramborou na cíl, běh bramborovou opičí dráhou, koloběžkování, tvoření bramborových sluníček a tiskátek. Na závěr nechyběly pořádně opečené brambory na ohýnku a jablíčko obalené ve skořicovém cukru. Tím ale aktivity družinek v říjnu nekončí. Stihly toho mnohem více – v Jestřebí se dlabaly dýně, které svítily každé ráno u vchodu, konal se výstup na jestřebský hrad a v Provodíně se tvořilo přírodou. Vznikaly tak krásné přírodní mandaly a originální postavičky z kaštanů a žaludů. Jo, žaludy…..to je vůbec téma celého měsíce října. Ve spolupráci s Jestřebská lesní a. s. totiž odstartovala 1. října soutěž ve sběru žaludů. A sbírat se vyplatí, ceny jsou opravdu hodnotné. Soutěž bude uzavřena 31. 10. 2022. Družinky nezahálely ani ve dnech ředitelského volna. V pondělí se děti vydaly plavat do Mladé Boleslavi a v úterý je čekala Stezka za pokladem, laserová střelnice a kotlíkový gulášek.

Na legrácky rozhodně neměli v říjnu čas osmáci ani deváťáci. Všech už se týkají úvahy o volbě budoucího povolání. Takže i během října absolvovali dvě akce. Tou první byla 13. října liberecká EDUCA, která jim představila několik desítek středních škol a učilišť nejen z Libereckého kraje. Své prezentace tu měli i jejich budoucí potencionální zaměstnavatelé z Liberce, Turnova, Svijan, atd. Doufejme, že si žáci z Liberce přivezli nejen propagační materiály různých škol, ale i jasnější nápad, kam po absolvování ZŠ směřovat své kroky.

V rámci projektu NAKAP se 18. října pak obě třídy podívaly na SZŠ a SOŠ Česká Lípa, p. o. Areál školy je opravdu velký a oborů je zde mnoho (kdysi vše vzniklo sloučením místního učiliště, střední zemědělské školy a učiliště v Doksech). Jedna skupina našich žáků poznávala maturitní obor hotelnictví, ekologie a zdravotnictví. Seznámili se s prezentací ohledně první pomoci, viděli zajímavé pomůcky – např. ruku na píchání jehel nebo figurínu na umělé dýchání. Další obor si připravil biologický test a chemické pokusy. Hotelnictví např. i skládání ubrousků. Druhá skupina viděla různé technické obory (elektrikář, zámečník, obráběč kovů, instalatér a školu sváření), gastro obory (pekař, cukrář, kuchař, číšník), zemědělské obory (zemědělec, farmář) a obor kadeřnice. Mohli se zapojit i do jejich praktické části (upéct si palačinku, ozdobit si malou dýni z perníku, nechat si učesat vlasy, na trenažéru si zkusit svářet, projet traktorem, poznávat rostliny, nechat se žáky 1. ročníku obsloužit pitím a jídlem). Někteří si už zde svůj obor vyhlédli, jiní si jsou „díky tomuto výletu jistější tím, co by chtěli dělat“ a další „doporučují se sem jít podívat, protože si tam každý něco vybere“. 

Další akcí, která mnohé může také nasměrovat nebo jim pomoci orientovat se v úřadech, byla návštěva Obecního úřadu v Jestřebí. Poděkování patří p. Sýkorové, která si na žáky 9. ročníku udělala čas a obohatila je tak o velmi zajímavé informace. Další poděkování patří p. starostovi Ing. Schreinerovi za umožnění exkurze.

A co ti nejmenší? Prvňáčci využívali krásného počasí a během hodin českého jazyka chodili procvičovat čtení na zahradu. Pohybovali se po stopách na vytvořeném chodníčku a posouvali se dál čtením slabik. Na konci chodníčku je čekala pochvala a odměna. Také navštívili stánek paní Piškulové a dali si dobrou zmrzlinku. Děkujeme za sponzorský dar stánku U pamětní lípy. 7. října vyšlo v MF Dnes tablo našich prvňáčků.

Prvňáčci se také společně se svými spolužáky ze 2. a 3. třídy vydali do lesní školy. Autobusem jely děti do Hradčan, kde na ně čekali 3 lesní pedagogové – Honza, Luboš a Honza. Do různých koutů hradčanských lesů se pak vydaly 3 skupinky a lesní dobrodružství mohlo začít – najdi si svou borovici a pošeptej jí své přání, tref se šiškou na cíl, postarej se o svou potravu jako mraveneček, pozoruj přírodu kolem sebe, maluj přírodou, přejdi lesní kladinu…….úkolů a informací bylo mnoho. Moc hezky připravený program od Vojenských lesů a statků tak žákům zpestřil výuku prvouky. Protože, kde je nejlepší se učit o přírodě?.......Lesní pedagog Honza poté ještě přijel i k nám do Jestřebí a tentokrát se věnoval žákům 4. třídy. Vydali se do lesů v okolí a vyzkoušeli si, jak se dá z duběnky vyrobit inkoust, malovali přírodou, měřili stromy v lese, poznávali zvuky zvířat a probádali stavbu houby. Zkrátka, během slunečného podzimního dopoledne poznali, že učit se neznamená jen sedět v lavici ve škole.

K sedmákům zase zavítala příroda v podobě ježka přímo do třídy a měli tak zpestřenou hodinu přírodopisu. Další zajímavosti pak sbírali sedmáci v Botanické zahradě v Liberci, kam se vydali 13. října. Jejich spolužačka Kristýnka Librová vyhrála 3. místo ve výtvarné soutěži na téma Evropské prázdniny. Gratulujeme.

V říjnu už byly v plném proudu všechny kroužky, které naše škola v 1. pololetí nabízí. V keramické dílně vznikají krásná dílka, kuchaři připravovali rizoto s krůtím masem, rajčatovým salátem a mrkvové muffiny, děti z družinky absolvovaly 2 lekce bruslení na zimním stadionu v České Lípě, mažoretky v souboru DIAMANT a zpěvačky ze školního sboru nacvičují na vánoční vystoupení, florbalisti se těší na každý přátelský zápas, šikovné ručičky vytváří dílka nejen z přírodnin, a naši malí angličtináři procvičují slovíčka zábavnou formou – z dětí se stanou řidiči a cestující v autobuse a opakují se pravidla jízdy na křižovatce se semaforem ve hře Red means STOP! Pravidla silničního provozu si opakovali i žáci 4. ročníku, kteří se 17. října vypravili na první ze tří návštěv dopravního hřiště v letošním roce. Na jaře si vše vyzkouší prakticky a pokud v následné závěrečné jízdě získané zkušenosti potvrdí, získají průkaz cyklisty.

Každý rok si žáci naší školy připomínají zábavnou a naučnou formou nejdůležitější momenty, které se odehrály při vzniku naší republiky v roce 1918. Na 2. stupni proběhl projekt již ve čtvrtek 20. 10. 2022. Žáci navštěvovali jednotlivá stanoviště ve třídách, kde pátrali po tom, jaký podíl na vzniku samostatného státu měli naši tehdejší politikové, spisovatelé, ale i prostí občané, kteří se vraceli ze zákopů první světové války nebo z legií, dozvěděli se zajímavosti o vlajce a hymně, zhlédli předávání nejdůležitějších ocenění a řádů v ČR. Na 1. stupni měli projektové vyučování žáci až v pátek 21. 10. 2022. Prvňáčci si ve třídě vymalovali vlajku a poslechli si hymnu.  Žákům 2. a 3. třídy se první republika dostala i do výuky českého jazyka a matematiky. Ve výtvarné výchově děti kreslily portrét Tomáše G. Masaryka. Vše, co se ve výuce dozvěděly, potom zúročily na Stezce vzniku republiky. A ještě si u toho zasportovaly a zasoutěžily na lesní stezce u školy. Ve 4. třídě si den vzniku samostatného státu připomněli prostřednictvím projektového dne Barevné Československo. Násobili, dělili, určovali slovní druhy, stříhali a lepili, hledali podle zadání správná okénka pro vyvěšení vlajky a pátrali po ztracených slovech z naší hymny. Pomocí správných řešení jim pod rukama ožily barvami pracovní listy, z nichž si nakonec každý poskládal sešit Barevné Československo. Snad budou po tomto projektovém dni umět všechny děti odpovědět na otázku: „Víte, proč se 28. 10. slaví státní svátek?“