PROJEKTOVÝ DEN - Vznik ČSR 1918

24. 10. 2022Lucie Červenková

Před podzimními prázdninami se konal každoroční školní projekt Vznik republiky.

Každý rok si žáci naší školy připomínají zábavnou a naučnou formou nejdůležitější momenty, které se odehrály při vzniku naší republiky v roce 1918.

Na 2. stupni proběhl projekt již ve čtvrtek 20. 10. 2022. Žáci navštěvovali jednotlivá stanoviště ve třídách, kde se seznámili s nejdůležitějšími osobnostmi první republiky, dozvěděli se zajímavosti o vlajce, hymně a legionářích, zhlédli předávání ocenění a řádů v ČR.

Na 1. stupni měli projektové vyučování žáci až v pátek 21. 10. 2022. Prvňáčci si ve třídě vymalovali vlajku a poslechli si hymnu.  Žákům 2. a 3. třídy se první republika dostala i do výuky českého jazyka a matematiky. Ve výtvarné výchově děti zkoušely nakrestli portrét Tomáše Garika Masaryka. Vše, co se ve výuce dozvěděly, potom zúročily na Stezce vzniku republiky. A ještě si u toho zasportovaly a zasoutěžily na lesní stezce u školy. Ve 4. třídě si den vzniku samostatného československého státu připomněli prostřednictvím projektového dne Barevné Československo. Násobili, dělili, určovali slovní druhy, stříhali a lepili, hledali podle zadání správná okénka pro vyvěšení vlajky a pátrali po ztracených slovech z naší hymny. Pomocí správných řešení jim pod rukama ožily barvami pracovní listy, z nichž si nakonec každý poskládal sešit Barevné Československo.