Květen ve škole

31. 5. 2022Lucie Červenková

Naše, nejen květnové, aktivity můžete sledovat i na facebooku ZŠ a MŠ Jestřebí.

Už v roce 1805 naznačil Josef Jungmann, že květen je měsícem, kdy všechno kvete. A tak se naše paní vychovatelky proměnily v květinové aranžérky a děvčátkům vily věnce z pampelišek či sedmikrásek a zaplétaly jim kytičky do vlasů. Tím nám ten měsíc krásně začal. A nebyla to jediná aktivita v květnu! Na začátku měsíce proběhl celoškolní projekt „Evropa a svět“. Prvňáčci měli téma Česká republika. Poslechli si státní hymnu, poznávali státní znak, hledali na mapě hlavní město, ví, kdo je náš pan prezident a kdo byl praotec Čech. Ve druhé třídě si v rámci projektu Evropa a svět pověděli mnoho zajímavého o Polsku. Děti samy našly a přinesly hodně informací, fotky i peníze z dovolené, plakát zvířat i tři medaile ze závodu ve Wroclawi. Na rozloučenou s Polskem si pustili kamarády Bolka a Lolka. Pro třeťáčky bylo jejich téma záhada, kterou museli vyluštit. Do poslední chvíle svou zemi neznali, a pomocí různých indicií se dozvěděli, že jejich zemí pro tento rok je Itálie. Ukázali jsme si, co je typické pro Itálii – jejich kuchyně, co všechno vlastně pochází z Itálie apod. Stát, který měli ve skupinách zpracovávat žáci čtvrté třídy, bylo Slovensko. Týmová práce čtvrťákům prospívá a rozhodně by z jejich práce měli naši bratia velkou radost. Co mají společného řízek, Alpy a Mozart? No přece Rakousko! To bylo tématem pro 5. ročník. Několik týdnů se tři týmy páťáků doma připravovaly, vyzkoušely si, jak je důležité ve svém týmu komunikovat, rozdělit si úkoly a převzít za ně zodpovědnost. Za poslechu jódlování, DJ Ötzi nebo Falca vytvořili krásné společné obrazy a na závěr si každý tým upekl Apfelstrudel. Bis bald im Österreich! Šesťáci si vybrali některé státy Evropy, udělali tři skupinky – Velká Británie, Severní Makedonie a Chorvatsko. Zaměřili se na historii, kulturu a sport a své výtvory prezentovali před třídou. V jedné písničce hudební skupiny YOYO band se zpívá „Jedem do Afriky, jedeme do Zimbabwe, jedem na hostinu, špatně to nedopadne…“ A naštěstí to dopadlo dobře :), sedmáci se teda zrovna do Zimbabwe nevydali, ale vybrali si tyto země: Egypt, JAR, Keňu, Niger, Tunisko a africké ostrovy: Madagaskar, Svatý Tomáš s Princovým ostrovem. Od konce března, kdy jim byl projekt ve Vko zadán, pracovali v 7 skupinách, a to v rámci hodin ICT a Vv, ale i doma. Měli si připravit prezentaci, ve které by byly informace zeměpisné, dějepisné, kulturní, jazykové, společenské, přírodovědné i sportovní. Zároveň své vystoupení mohli obohatit o plakáty, fotografie, ochutnávku a suvenýry z cest, což v případě zadané Afriky nebylo vždy jednoduché. Všichni vytvořili powerpointové prezentace, většina skupin nakreslila vlajky a mapy států, někteří sehnali i knihy nebo suvenýry, dvě skupinky doprovodily své vystoupení hudbou a trojčlenná skupina dívek dokonce i sladkostí, kterou jedna žákyně doma napekla pro všechny spolužáky. Na konci projektové tříhodinovky sedmáci ještě odpovídali na zvídavé otázky, které měly postihnout to, zda žáci projevy jednotlivých skupin poslouchali. Úplný závěr patřil bodovému hodnocení práce skupin a předání cen těm nejlepším. Osmáci měli za úkol zpracovat téma Amerika, a to jak Severní, tak i Jižní. Žáky tento úkol moc bavil a také se jim velice povedl. Deváťáci zpracovávali téma Asie. 11. května proběhl Český den proti rakovině. Vedení sbírky se za naši školu ujala paní učitelka Fuljerová, která si s sebou vzala usměvavé slečny z 8. a 9. třídy. Naší škole se podařilo prodat úplně všechny kytičky. Víte, kolik se vybralo korun? 6 920 Kč! Děkujeme všem rodičům a dětem, kteří přispěli. A u toho zdraví zůstaneme. Pro děvčata z druhého stupně byla připravena přednáška na téma Dospívání a menstruace. Určitě to bylo pro ně velice záživné a dozvěděly se toho mnoho o svém těle. Všichni víme, že toto téma by se chlapcům moc nelíbilo, proto pro ně byl připraven alternativní program – sportovní den. Hráli fotbal, házeli granátem a testovali své síly v přetahování lana. Vzhledem k velice vydařenému počasí se všechny třídy uchylovali k výuce venku - třeťáci si uklízeli zahradu a hřiště na ní, osmáci sázeli ředkvičky, čtvrťáci si vytvářeli herbář, někteří venku sportovali, ale žáci z Provodína, zažili něco extra! Byli se podívat ve firmě Provodínské písky, kde se dozvěděli mnoho informací o tom, jak to v pískovně chodí, zhlédli naučné video, podívali se na výrobky z písků, vyzkoušeli přilby, a dokonce se někteří podívali i do kabiny ohromných strojů. Byl to příjemně strávený čas. Naše družinky mají ve zvyku podnikat spousty výletů, a tento měsíc tomu nebylo jinak - navštívily ZOO Chleby. A jelikož se dětem v ZOO moc líbilo, zařídili jsme jim ZOO i ve škole! Nebojte, žádná velká africká zvířata… V naší zoologické zahradě jsou jen malá zvířátka, teda mláďátka, teda taková malinkatá vodní mláďátka. Máme v nádržce pulce, pijavky, znakoplavky, vírníka a pár dalších vodních stvoření. A u těch pulečků všichni pozorujeme, jak nám rostou před očima. Jako každý měsíc proběhl kulinářský kroužek vaření. Žáci s paní učitelkou Červenkovou v čele zkoušeli smažit langoše, péct kefírovou buchtu, připravovat rajčatový salát a připalovat sýrové tyčinky. A nesmíme zapomenout na kroužek florbalu, který se nám zase o pár členů rozrostl. A nejen o žáky ale také o pedagogické pracovníky, které tento sport pod vedením pana učitele Stránského nadchl a chodí si pravidelně zahrát. Na konci měsíce nás čekala další celoškolní akce – focení. Těšíme se, jak nám fotečky dopadly.