Duben ve škole

29. 4. 2024Lucie Červenková

Aprílový měsíc je za námi a s ním i spousta událostí.....

Tentokrát začal duben Velikonočním pondělím, a proto jsme si apríl museli udělat až 2. dubna – v Provodíně byl vyhlášen den sportovních převleků a učit se děti vyběhly do přírody. Pohyb se prolínal napříč všemi předměty. Co takhle doběhnout si z jedné fotbalové brány do druhé pro příklad nebo si napsat běhací diktát? Zjistili jsme, že venkovní učení je docela prima. Kluci přišli převlečeni za fotbalisty, dívky za mažoretky a baletky. Již teď se těšíme na další společné zážitky. V přírodě jsme si pak užili ještě několikrát. V dubnu slavíme Den Země, a tak se Jestřebská družina zapojila do akce s názvem "UKLIĎME ČESKO". Provodínští vyrazili do obory Vřísek. S odborníkem Lesů ČR si žáci mohli prohlédnout celou oboru, pískovcové skály, Máchovu vyhlídku a renesanční lovecký zámek. Pan Masopust pro děti připravil zážitkovou cestu plnou her a úkolů, které se týkaly lesní pedagogiky. Děti například poznávaly stromy a zvuky ptáků. Zahlédly také několik muflonů a vyzkoušely svou pozornost. Vřísek je jediné místo, kde žije koza bezoárová. Výpravu pak zakončily opékáním párečků a malou střelbou na terč. Páťáci oslavili Den Země nejen při matematickém kvízu, v němž zjistili, jak dlouho se rozkládají v přírodě různé druhy odpadu, zhlédnutím dokumentů o tom, jak si svou planetu ničíme, ale také společným pečením muffinových Zemí, při kterém měli možnost jako první vyzkoušet novou školní kuchyňku. Peklo se v ní jedna radost a muffiny byly jako od mistra cukráře. Jako druzí vyzkoušeli novou kuchyňku žáci z kroužku německého jazyka a do třetice naši kuchaři z kroužku vaření. A ti se teda opravdu předvedli. V nové kuchyňce se "zabydleli" poměrně rychle a hned upekli buchtičky se šodo, mrkvové šátečky, připravili zelno-ovocný salát a toast se sýrem. Cvičná kuchyňka a polytechnická dílna byly zrekonstruovány v rámci projektu, který byl z 95 % financovaný Evropskou unií. Celková alokace byla necelé 4 mil. Kč. Duben byl perným měsícem pro žáky deváťáky, protože většina z nich se zúčastnila dvou kol přijímacího řízení na střední školy. Teď mají do 15. května napjaté nervy, zda jim budou stačit získané body na jejich vybranou školu. Tak jim to čekání přišla zpestřit p. Běloubková, která jim vyprávěla svůj životní příběh. Deváťáci tak mohli porovnat své představy a sny se ženou, která je o 20 let nejen starší, ale i zkušenější. Snad někoho z našich žáků inspirovala. Navštívili nás i lektoři z projektu MPEdu, se kterými žáci absolvovali preventivní programy. Druháci se dozvěděli, že „Na světě nejsou sami“, třeťáci si povídali o „Umění být šťastný“. Téma „Čas proměn“ bylo připraveno pro dívky ze 6. a 7. třídy. Šesťáci se následně v programu "Adam a Eva" pobavili o rozdílech v dospívání dívek a chlapců. Sedmáci se dozvěděli, jak "Být fit" a udržovat se po celý život zdraví a v duševní pohodě. A jestli se žáci opravdu udržují fit, to si přijeli vyzkoušet zástupci z Krajského vojenského velitelství Liberec. 15 žáků 2. stupně se zúčastnilo školního kola závodu Ještědská hlídka. Po výdrži na hrazdě, sed-lezích, člunkovém běhu a ověření vědomostí z oblasti zdravovědy a občanské nauky, postoupila dvě družstva do krajského kola, které proběhne v červnu v Liberci. Druháci a třeťáci dokončili v dubnu plavecký výcvik a vysloužili si tak své Mokré vysvědčení. Teď jsou z nich „želvy, kapříci nebo delfíni.“ Další úspěchy jsme zažívali i v okresním kole Biologické olympiády. Jde o nejnáročnější soutěž, protože je třeba věnovat přípravě velkou část svého volného času. Děvčata ze 6. a 7. třídy pěstovala z vajíček listonohy, fotografovala je a sepsala o nich dokument. Dál bylo třeba nastudovat 80 stran textu o životě v lužním lese a připravit se na „poznávačku“ rostlin, hub a živočichů. Gratulujeme ke krásným výsledkům a uvidíme, zda nás pozvou i do krajského kola. A družinky? Ta provodínská vyrazila na tajný výlet. Vše dobře dopadlo, výlet se utajil, všichni byli překvapení a po odhalení nadmíru spokojení. Bylo řádění, svačinka a sladká tečka na konec v podobě zmrzlinky. Jeden den měly děti zpestřený návštěvou domácích mazlíčků. Před tím, než si spálily svou čarodějnici, je čekala čarodějnická stezka. V jestřebské družině si stihli v dubnu zahrát bowling. A nyní kulturní okénko: Na představení Pověsti pro štěstí pražského divadla SemTamFór se vypravili slavnostně odění páťáci. Kromě skvělého kulturního zážitku si také prohlédli prostory krásně zrekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě. Prvňáčkům zahráli pohádku přímo ve škole. A nebyla to pohádka ledajaká, ale s ekologickou tématikou. Přišly se k nám na ni podívat i děti ze školek. Ty se ostatně přišly podívat už v úterý 16. dubna, kdy proběhl zápis do první třídy pro školní rok 2024/25. Bylo přijato 8 chlapců a 8 dívek. Více předškoláčků je v tomto roce z MŠ Provodín. Už teď se na všechny těší jejich budoucí paní učitelka L. Červenková. 16. května proběhne ukázková hodina pro předškoláčky.