Projektový den „Štěstí přeje připraveným“

05.02.2016 18:53

Policisté i hasiči

Ano, ti všichni zavítali v pátek před jarními prázdninami do naší školy. Ovšem nikoliv proto, že bychom „lítali v průšvihu“, něco provedli, spáchali neúmyslný či úmyslný trestný čin, přečin nebo snad přestupek a bylo třeba zachraňovat, hasit, zatýkat a tak podobně. To opravdu nikoliv.

Důvod byl daleko prozaičtější a zároveň i mnohem zajímavější. Alespoň pro nás, pro žáky.

Chtěli jsme se, v rámci projektového dne „Štěstí přeje připraveným“ , dozvědět co nejvíce o těchto dvou složkách Integrovaného záchranného systému. A zástupci profesionálních hasičů z České Lípy, jakož i představitelé orgánu činného v trestním řízení naše očekávání zcela naplnili.

Nejprve hasiči představili sebe, ve zkratce svou práci, samozřejmě i v oblasti prevence, a poté jsme my odpovídali na jejich zvídavé dotazy, A vedli jsme si dobře. Například naše znalosti v oblasti chemického procesu hoření svědčily o dobré práci paní „chemikářky“. Ale věděli jsme i jiné věci. A tak naše povídání s hasiči bylo vskutku spíše povídáním a diskuzí než suchou pedantickou přednáškou.

Po odjezdu mužů v modrých uniformách nám paní učitelka ještě pustila několik klipů, abychom si osvěžili znalosti o chování v některých mimořádných situacích. Třeba co dělat, když najdeme podezřelé zavazadlo.

Ani policisté nezklamali očekávání. Vytvořili jsme dvě skupiny, tentokrát rozdělené spíše věkově, a postupně jsme se vystřídali na dvou pracovištích.

Na prvním nám pan komisař ze Služby kriminální policie a vyšetřování z České Lípy velice poutavě vyprávěl o drogách, jejich záludnosti a nebezpečnosti. Na tom druhém šlo naopak o akci. Policejní psovodi z Liberce předváděli, co všechno dokáží jejich čtyřnozí, řekněme, spolupracovníci. Ale spíše kamarádi. První čtyřnožec byl téměř nepřekonatelným odborníkem na vyhledávání drog, druhý chlupatec se pro změnu předvedl jako super vyhledávač nástražných výbušných systémů, tedy jako „bombočuch“. Oba byli, stejně jako jejich uniformovaný doprovod, bezvadní.

Prostě celý den byl bezvadný. Dozvěděli jsme se spoustu novinek a zajímavostí, ale současně jsme zjistili, že spoustu věcí víme, umíme, a možná bychom si dokázali poradit i v lecjaké ošemetné situaci.

Příště  zkusíme pozvat také záchranáře. Tím by byl celý Integrovaný záchranný systém kompletní. Kdo ví, možná bude i vrtulník.

PaedDr. Lubomír Kašpar, učitel

FOTOGALERIE DEN SE ZÁCHRANNÝMI SBORY