Přírodovědný kroužek pro 1. stupeň

13.10.2015 11:11

Naše první setkání

11.9. Dnes jsme se poprvé setkali na přírodovědném kroužku. Pověděli jsme si, co nás všechno čeká v tomto roce a naše setkání jsme  zahájili hrou na jména. Potom jsme si ukázali a pojmenovali několik jednoduchých přírodnin (žalud, kaštan, borovicovou šišku, větvičky z jehličnatých stromů…) a zahráli si hru – co zmizelo. Nakonec jsme hledali na pracovním listu 6 rozdílů na téma ovoce. Všem se nám naše první setkání líbilo a už se těšíme na další pátek.

2. schůzka

18.9. Naši další schůzku jsme zahájili vytahováním přírodnin z košíku. Vytáhli jsme borůvčí, brusinky, březovou kůru, smrkovou a borovicovou větvičku, vřes …. a udělali jsme si malou výstavku. Pak jsme se rozdělili do dvojic – většinou jeden druháček a prvňáček. Každá dvojice si vylosovala  jednu kartičku s názvem přírodniny, kterou potom umístili na výstavku. Všichni byli úspěšní. Nakonec jsme vybarvovali pracovní listy – tématem bylo podzimní listí, které jsme si nejdříve pojmenovali.

3. schůzka

25.9. Na začátku kroužku jsme si zopakovali názvy vystavených rostlin. Poté jsme se rozdělili do dvojic ( starší a mladší)  a vymýšleli během časového limitu co nejvíce rostlin, které známe. Nejúspěšnější dvojice jich vymyslela 13. Pak jsme si ukazovali obrázky živočichů a žáci měli za úkol zapsat jejich název. Ke každému živočichovi jsme si řekli nějakou zajímavost. Už se těšíme na další setkání, protože nás čeká předávání diplomů a také nové bodování.

4. schůzka

2.10.  Naše bodování – na minulé schůzce jsme se dozvěděli, že se některé aktivity budou bodovat, proto jsme si vyrobili velkou muchomůrku, na kterou si budeme nalepovat naše bodíky. Pak jsme se pokoušeli najít svého kamaráda pouze pomocí zvuků zvířat. Každý si vylosoval jedno zvířátko a snažil se najít kamaráda podle jeho typického zvuku. Během chvilky se třídou ozývalo mečení, bečení, syčení, kdákání či štěkání. Pak jsme si přečetli nějakou zajímavost o několika zvířátkách. Nakonec každý dostal pracovní list a hledal v něm ukryté ptáky, kterých tam bylo rovných 30.

5. schůzka

9.10. Protože se všem na minulé schůzce moc líbila aktivita se zvuky zvířat, tak jsme si ji dnes zopakovali. Poté se žáci rozdělili do dvojic (starší a prvňáček) a měli za úkol hádat podle pantomimi, jaké zvířátko představuji. Moc jsme se u toho nasmáli. Pak jsem dětem říkala jednoho člena ze zvířecích rodičů a oni měli napsat jejich mláďátko (např. maminka fena – štěňátko….). Nakonec obdržel každý pracovní list a pomocí zadaného klíče obrázek správně vybarvit. Kdo byl úspěšný, tak se mu zobrazily 2 krásné rybičky.