Nicholas Winton - Síla lidskosti

14.04.2016 18:41

   Páťáci, šesťáci, sedmáci, osmáci a samozřejmě i deváťáci navštívili 14. dubna kino  v České Lípě.   Důvod byl zcela prozaický - promítání filmu Nicholas Winton a následná beseda s jedním z tvůrců tohoto hraného dokumentu. Samozřejmě, že jsme nebyli sami. Kino bylo plné žáků i studentů z dalších škol.

   A již od prvních momentů filmu panovalo v sále bezdeché ticho. Perfektně zpracovaný film, ve kterém se střídaly dobové dokumenty s dotáčenými pasážemi i s prostřihy z let zcela nedávných prostě "vzal" každého. Ať již šlo o páťáka, teenagera nebo dospěláka - pedagoga.

   A když proběhly poslední titulky a z plátna definitivně odešel skromný muž oceněný za svou humanitární činnost britskou královnou, českým prezidentem, ale především a zejména "svými" dětmi, propukl spontánní a dlouhotrvající potlesk.

   Škoda, že v následující besedě diváci, v té chvíli již posluchači, nevznesli více dotazů. Ovšem možná právě to je důkazem perfektního zpracování a podání této kapitoly naší, a nejen naší, historie.

   Závěrem bylo pět vylosovaných diváků, mezi nimiž byl i náš Pepa Vávra, odměněno publikací z autorské dílny.

PaedDr. Lubomír Kašpar