Mobilní planetárium společně

07.11.2015 06:45

Zajímavý projekt přivezlo do mateřské školky v Provodíně mobilní planetárium z Prahy. Mobilita planetária spočívá ve snadno přenosném promítacím zařízení a nafukovací kupoli. Uvnitř ní sledují diváci projekce, vytvořené speciálně pro planetária a kupolová kina, vleže. Digitální sférické kino totiž umožňuje filmový pohled v 360° úhlu, tj. nad sebou i po všech stranách nafukovací kupole. Záměrem efektního audiovizuálního představení je přispět hravou a zábavnou formou k popularizaci astronomických a přírodních věd, a to už od tří let věku.

Provodínští předškoláčci společně s dětmi z MŠ Jestřebí shlédly zábavně-vzdělávací program ´Jak měsíc putoval ke slunci na návštěvu´. Příběh, vytvořený na motivy albánské lidové pohádky, dětem srozumitelnou formou vysvětloval základní jevy astronomie. Některé děti sice před vstupem do temné kupole zaváhaly, uvnitř už se ale pod dohledem svých učitelek nechaly plně vtáhnout do obrazového dění.
„S námětem budeme dál pracovat,“ říká ředitelka školky Lenka Kuklová, která pro příští rok s návštěvou planetária opět počítá. Zároveň oceňuje, že se dětem dostane kvalitní program i bez toho, že by musely absolvovat cestu do kamenného planetária v Liberci či Praze. Široká nabídka produkcí různého tematického zaměření, určená dětem různého věku navíc zajišťuje, že i budoucí návštěva mobilního planetária přinese dětem nové poznatky a podněty. S planetáriem se mohou dále setkávat i po přechodu na základní školu – pouze se místo malé kopule postaví kopule velká.

Podle informací Libora Jíchy, který nebyl s mobilním planetáriem na Českolipsku poprvé, vznikl původní projekt planetária pro potřeby kosmonautů v NASA. Později se rozšířil do Ruska, kde je kosmonautika velmi populární. U zrodu českého projektu stál ředitel mobilního planetária, Evžen Prožerin. Nabídka současných filmů není výlučně jen o hvězdách a vesmíru – zaměřuje se obecně na všechny přírodní vědy.

Livia Vážná Hoffmannová

Ukázku z produkce může shlédnout na https://www.youtube.com/watch?v=riCwoyaCuNU