Listopad není jen Haalloweeen

19.12.2017 15:26

 

Listopad začal, čím jiným, než Halloweenem. V Provodíně vše vypuklo v družině již za ranního kuropění. A potom se řádilo všude, v družině i ve třídách, tančilo se na strašidlácké písničky, počítalo a četlo za asistence duchů a strašidel, zkrátka celý den Halloween. A to přesto, že vše zkomplikovaly potíže s dodávkou elektrické energie. Z tohoto důvodu společné oslavy v Jestřebí propukly až v pátek. Kdo chtěl a měl chuť, ten se zmaloval nebo převlékl za cosi strašného. Následnou soutěž o "nejkrásnější" masku zcela suverénně ovládly žákyně osmé třídy. Podle žáků byla nejlepší Alice Zástavová, u dospěláků zvítězila Renata Komárková. A kromě jiného, v Provodíně měly děti na návštěvě skutečného živého ježka. Dorazil v doprovodu paní učitelky a děti si jej mohly prohlédnout i pohladit. Při pracovním vyučování si rovněž vyrobily jeho duplikáty.
I v dalších dnech a týdnech se dělo mnohé. Tradičně s kamarády ze Základní školy v Dubé navštívil osmý a devátý ročník "Burzu škol" v České Lípě. Žáci tedy mohou popřemýšlet o případném studiu na školách přímo v našem regionu. Neméně tradiční byl i workshop v českolipské Euroškole. Pro někoho možná jen zábavný, pro někoho možná i  inspirativní.
Druháky a třeťáky pro změnu navštívily lektorky z GeoParku Ralsko s interaktivním programem "Vše o vodě". A tak si naši mrňouskové nejen zopakovali vše, co o tomto živlu vědí; ale vstřebali i další zajímavé informace.
Středa 22.listopadu patřila k dalším úspěšným dnům. Naše družstvo ve složení Milan Bratršovský, Šárka Janoušková, Kateřina Piškulová, Zuzana Perunová, Ondřej Pánek a Petr Carda po urputném boji získalo třetí místo v již jedenadvacátém ročníku tradiční "Ekologické soutěže", která prověřuje znalosti nejen ze zoologie a botaniky, ale také z ornitologie a etnografie. Ještě jednou gratulujeme.
Eurocentrum Liberec uspořádalo pro žáky sedmého až devátého ročníku besedu na téma "Evropa a ČR, Evropská Unie a my". Nejprve šlo o informace v obecné rovině a poté o témata zcela specifická. Celá beseda byla interaktivní, součástí bylo také promítání filmu "Referát o EU", v jehož průběhu děti mohly ovlivňovat děj volbou variabilních scénářů.
V nejrůznějších aktivitách nezůstávaly pozadu ani družiny. O Halloweenu se sice již hovořilo, nicméně je třeba zmínit i šikovnou Barboru Vysušilovou, která z dětí v jestřebské družině nádherně strašidelným malováním vytvořila opravdové halloweenské duchy.
A již také tradiční návštěva děčínské ZOO měla tentokrát na programu ekologii. Pro některé družinové děti bylo překvapením, že ekologie nerovná se třídění odpadu. Samozřejmě nechybělo pomazlení se zvířátky a prohlídka celé ZOO.

 

PaedDr. Lubomír Kašpar