Lednové radosti...a starosti

01.02.2018 11:07

   První měsíc v roce je z pohledu školáka velmi zajímavý. Žák, či žáček je odpočatý, plný energie, rozradostněný (případně mírně zklamaný) z vánočních dárků. Tato euforie mu vydrží zhruba do poloviny měsíce, kdy si definitivně uvědomí, že termín pololetního účtování je neodvratný a skutečně se nedá posunout.

   Náš školní leden započal povídáním o Vánocích, o našich zážitcích během prázdnin, o tom, zda jsme dostali to, co jsme si přáli… a také o tom, co ještě můžeme udělat, aby naše známky byly lepší a lepší.

   Avšak již pátého proběhla v obou našich budovách tradiční školní kola recitační soutěže. V Jestřebí, u těch starších a zkušenějších žáků, byly síly velice vyrovnané a boj o umístění nesmírně urputný. Kvalifikovaná a zcela nezaujatá porota posoudila jednotlivé výkony a tři nejlepší recitátoři v každé kategorii získali zaslouženou  odměnu a uznání spolužáků. Absolutními vítězi ve svých kategoriích a tudíž i našimi reprezentanty v okresním kole se stali Míša Veverková z páté třídy, David Heinz z šestého ročníku a Honza Valta z devítky. Všem budeme v březnu držet palce.

Provodínští, zatím méně ostřílení, žáci si rovněž výborně připravili básně různých délek i žánrů. Také zde měla porota nelehký úkol, kterého se zodpovědně zhostila. První místo patří žačce třetího ročníku Nele Stierankové, druhou pozici obsadil Martin Fikar z první třídy a na krásném třetím místě se umístila druhačka Iveta Fleková.

   V Praze na Jižním Městě existuje gymnázium s krásným názvem Evolution. Jeho studenti i pedagogové se v rámci výuky věnují muzikálům. Díky naší spolupráci s firmou Corinth jsme mohli v pražském divadle Broadway vidět studentské představení „Židle v kruhu“. Prožili jsme vzpouru studentů proti šikanózním vyučujícím, obávali jsme se, jak dopadne šílený nápad neméně šílené chemikářky a fandili jsme účastníkům vzpoury při odstraňování jejich amnézie v léčebně. Tato nápaditá dějová linie byla vhodně proložena více než desítkou písní z vlastní tvorby gymnazistů. Tedy muzikál jak má být a současně krásný i netradiční kulturní zážitek, který se všem líbil.

   Žáčci z provodínské družiny letos opět putovali od domu k domu a s písní „My tři králové…“ prosili o finanční dar na podporu lidí v nouzi. Kromě toho se jim podařilo adoptovat v liberecké ZOO paviána pláštíkového, což je docela velká opička.

   Dva naši reprezentanti, Alice Zástavová a Milan Bratršovský, se zúčastnili okresního kola Olympiády z českého jazyka. Na medaile sice nedosáhli, avšak místa uprostřed startovního pole jsou poměrně slušným úspěchem.

   Předposlední den měsíce ledna se žáci osmého a sedmého ročníku podívali do SPŠ v Ćeské Lípě. Prohlédli si dílny, sestavili v laboratoři pneumatickou stavebnici a vyzkoušeli si grafický program Algodoo v PC učebně. Velmi pěkně připravené zážitkové dopoledne možná někoho z žáků ovlivní při rozhodování o dalším studiu.

   Báječně se vydařil také projektový den věnovaný etiketě a školnímu řádu, ve kterém se plně uplatnila reflexe.

   A potom již žáci i žáčkové obdrželi objektivní zhodnocení své půlroční činnosti  a záleží jen a jen na nich, zda se s dosaženými výsledky spokojí či budou chtít být lepší.

   Veškeré další informace a podrobnosti včetně fotografií získáte na našich webových stránkách www.zsjestrebi.cz.

 PaedDr. Luboš Kašpar