Jsme vlastenci? Kdo ví .... aneb výstup na Sněžku, nejvyšší horu Čech

18.06.2018 23:32

Vlastenectví je slovo, jemuž se lidé dnes spíše vyhýbají. Češi mají sami k sobě jakýsi zvláštní vztah. Na jednu stranu jsme pyšní, na druhou stranu se sami za sebe stydíme. S něčím takovým jako je úcta k vlajce nebo ke státní hymně se můžeme setkat ještě tak snad při mistrovství světa v ledním hokeji nebo při podobných příležitostech.

Každý Čech by měl asi vykonat pár skutků, které přispějí k jeho vlastnímu poznání domoviny. Znát svou zem - to je asi jeden z pilířů, o které se člověk může ve svém životě opírat. S velkou radostí jsem jako třídní učitelka uvítala návrh Ondřeje Pánka, žáka mé deváté třídy, podniknout výlet na nejvyšší horu Čech - Sněžku. Uskutečnění tohoto výletu jsme plánovali déle než rok a nakonec se nám vše podařilo díky vítězství našich žáků Milana Bratršovského, Jana Valty a Petra Kubrta v prosincové soutěži "Z finanční gramotnosti a anglického jazyka", kterou naši žáci vyhráli, a tím také vyhráli výlet pro celou třídu do zvolené oblasti, za což jim patřil a patří velké poděkování.  Výlet jsme odložili na konec školního roku a uskutečnili v pátek 15.června.

Poté, co jsme dorazili do Pece pod Sněžkou, jsme si zakoupili lístky na lanovku a vyjeli na Růžovou horu. Následoval výstup na vrchol Sněžky, cesta byla náročná, ale nezapomenutelná. Pobyli jsme na vrcholu, kde se to hemžilo také Poláky a Němci, kteří měli státní svátek a jejichž davy proudily na vrchol Sněžky i dolů. Následně jsme vyrazili na túru po hřebenech Krkonoš. Prošli jsme trasu kolem Slezského domu, Luční boudy směrem k Výrovce a Richterovým boudám a poté jsme se vrátili do Pece p.S. Sem tam jsme poseděli, poklábosili a posvačili. Naše túra trvala asi 7-8 hodin. Počasí jsme měli luxusní, slunečno, mírný větřík, teplo... Co si přát na Sněžce víc? Vrátili jsme se s opálenými či připálenými nosy, v nohách cca 17-18 km a svěží vzduch ve vlasech. Co si přát víc? Snad jen abychom důstojně zakončili poslední školní rok a odešli s pokorou na další studijní cestu.                pm

fotogalerie se připravuje ZDE