Jak jsme vítali jaro

03.04.2018 11:55

 

   Ano, skutečně vítali. Předtím však děti vyhodily Zimu v podobě paní Morany. A pro jistotu jak z Jestřebí, tak z Provodína. Obě, letos dosti nepříjemné, dámy skončily v potoce a do obou obcí děti přinesly Jaro. Jedno vládne v Jestřebí před tělocvičnou, druhé kraluje na školní zahradě v Provodíně.

   Ještě předtím a samozřejmě i potom došlo k dalším událostem, které stojí za povšimnutí.

   Jak všichni víme, chemie je věda dobře využitelná a využívaná v praxi. Uvědomili si to i žáci sedmého až devátého ročníku, kteří navštívili Pivovar Cvikov. Tamní pan sládek jim ukázal prakticky vše, od půdy až po sklepy. A to vše s poutavým a zasvěceným výkladem. Díky tomu možná někdo z budoucích absolventů základní školy získal představu o své profesi. Ona taková práce v čisťounkém, nablýskaném zařízení, kde se navíc produkuje populární a v tomto případě i velice chutný nápoj, určitě není k zahození.

   Den poté se tři naši borci, tentokrát samí kluci, zúčastnili okresního kola recitační soutěže v Novém Boru. Proti mase téměř poloprofesionálních recitátorů jsme neměli mnoho šancí, přesto jsme byli odměněni bouřlivým potleskem. A kluci získali neocenitelné zkušenosti.

   Ve škole proběhly olympiády v anglické a ruském jazyce. V prvním případě postoupil Jan Valta do okresního kola  a zde skončil na báječném 5. místě v kategorii starších žáků.

Pokud jde o ruský jazyk, který se u nás, na rozdíl od mnoha jiných škol, učí pouze v kroužku, umístění našich zástupců v krajském kole bylo téměř fantastické. Ondra Pánek byl osmý a Honza Valta, snad již tradičně, pátý.

Je tedy zřejmé, že výuka jazyků v naší škole má úroveň. Samozřejmě musí být podpořena i snahou žáků.

V měsíci dubnu se ve školním kole pochlubí svými vědomostmi také němčináři.

   Velikonoční turnaj ve vybíjené dívek konaný v Kravařích, byl pro naše barvy rovněž úspěchem. V konkurenci velkých škol obsadila naše děvčata dobré čtvrté místo.  

   Již poněkolikáté jsme se zúčastnili projektu „Planeta Země 3000“ v českolipském Jiráskově divadle. Tentokrát šlo o stát jménem Barma a za rok se dozvíme spoustu zajímavostí o Kolumbii. Díky tomuto projektu děti získávají znalosti a vědomosti využitelné nejen při výuce zeměpisu a dějepisu..

   Letos poprvé, neboť vše je jednou poprvé, se naše škola zapojila do soutěže o „Hejtmanův pohár“. Jde vlastně o prověrku všestranného sportovního nadání. Nejlepší výsledky z žáků 1.stupně měli Jakub Šmejkal (3. třída) a Michaela Mazurová (5. třída), druhý stupeň ovládli deváťáci Milan Bratršovský a Kateřina Piškulová. Kdo byl nejlepší v jednotlivých třídách si můžete přečíst na našich webových stránkách (www.zsjestrebi.cz), kde ostatně najdete i další zajímavosti a podrobnosti.

   A 5. dubna nezapomeňte přijít – máme DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ!

 

PaedDr. Lubomír Kašpar