Exkurze do Cukrovaru Dobrovice

19.11.2018 18:58

    V pátek 16. 11. 2018 se vydalo 20 žáků naší školy a 34 žáků ze ZŠ Doksy společně se třemi učiteli na exkurzi do Cukrovaru Tereos TDD Dobrovice.

Na úvod nás čekalo to nejdůležitější - prohlídka areálu výroby nejen cukru, ale i biopaliva, zemědělského hnojiva a krmiva pro zvířata. Ochutnali jsme cukr v různých fázích výroby o rozlišných jakostech.

    Prohlídka pokračovala historií cukrovarnictví ve zdejším muzeu. Mohli jsme zde obdivovat alchymistickou laboratoř, stroje pro sadbu a zpracování řepy cukrovky nebo třeba veliký krystal cukru o hmotnosti 5kg.

    Nakonec jsme zhlédli dokument v přednáškovém sálu a trochu jsme se občerstvili. Mgr. Zuzana Šťastná

Recenze žáků:

    „V cukrovaru jsme viděli a (vědomostně) se naučili, jak se dělá cukr. Naše exkurze začala venkem, kde jsme viděli stroje na výrobu a nákladní auta na dovoz. Potom jsme šli dovnitř, kde se cukr vyráběl. Během exkurze nám dávali několik ochutnávek. Pak jsme se vrátili a šli jsme do muzea, kde se mi moc líbilo. Zaujalo mě, že tento cukrovar je největší v České republice.“ Antonie Šujanová, 6. tř.

    „V cukrovaru jsem se naučila jak: vyčistit řepu, jak se udělají z řepy řízky, pak se z toho dělají granule pro zvířata. Viděli jsme myčku na řepu, kde se řepa čistí. Taky jsme byli v laboratoři. Taky jsme ochutnávali cukr. Když jsme přišli z exkurze do místnosti s batohy, tak jsme si pustili dokument o cukrovaru Dobrovice. Moc se mi to líbilo a hodně mě to bavilo.“ Michaela Mazurová, 6. tř.

    „V cukrovaru byly dobré ochutnávky. Nejvíce mi chutnaly řízečky z řepy. Hrozně to tam smrdělo a v budově bylo velké teplo. Prohlídka cukrovaru byla skvělá a viděli jsme různé stroje a mechaniku.“ Aneta Uhířová, 6. tř.

    „Řepa se zasadí v létě a na jaře. Sklízí se v zimě a dováží se do cukrovaru. Tam se vloží do pračky a potom se zkontroluje, jestli tam nejsou žádné nečistoty nebo kamínky. Jestli je čistá, dá se nakrájet do speciálních nožů, které ji nakrájí na „řízky“ a extrahují z nich cukr a vodu. Řízky prodávají zemědělcům pro zvířata. Pomocí té vody to napájí.“ Dominik Zatko, 6. tř.

    „Před prohlídkou cukrovaru jsme dostali helmy, síťky, vesty a sluchátka, abychom paní průvodkyni slyšeli. Jsou tam zajímavé věci a určitě to stojí za to.“ Jiří Podráský, 6. tř.